sobota, 29 marca 2014

Ciekawostka - tygrys

Nasze Zwierzakowo poleca: Ciekawostka na dzień dobry

Czy wiesz że tygrysy to nie tylko największe koty na świecie, ale też doskonałe pływaki???


piątek, 28 marca 2014

Zdjęcie Dnia: przyjaźń żyrafy z wiewiórką :)

Nasze Zwierzakowo poleca: Zdjęcie Dnia: przyjaźń

Ciekawostka - czy wiesz że... język żyrafy ma długość nawet do 50.cm?

15-letnia Regina z Niemiec chciała mieć konia – dostała młodą krowę.

Z marzenia jednak nie zrezygnowała, swoją pasję do jeździectwa przeniosła na Lunę – Regina miała ją od jej narodzin. Opiekowała się nią, wychodziły na spacery do lasu, stopniowo wprowadzała jej podstawowe komendy – aż w końcu nauczyła ją chodzić w siodle, skakać przez przeszkody, galopować. Miała do tego wiele cierpliwości i jak widać opłaciło się :)



Ciekawostka: chomik

Czy wiesz że... chomik może przebiec w kołowrotku nawet do 7.km dziennie???

Więcej na Nasze Zwierzakowo na Facebook'u :)


środa, 26 marca 2014

32. Ostatnia już część z cyklu o (niestety) wymarłych gatunkach. Tym razem opiszemy Tchórza Czarnołapego.

Tchórz czarnołapy (czarnonogi), od 1996r. uznany za wymarłego w stanie dzikim – możemy go spotkać tylko w Ogrodach Zoologicznych. Jest to drapieżny ssak z rodziny łasicowatych, osiąga (z ogonem) 45-60 cm, waży do 1 kg.
 
Na wolności żył w środkowej części Ameryki Północnej. Do jego wyginięcia niestety przyczynił się człowiek wybijając dla sportu pieski preriowe (jego główne pożywienie).
Od 1987 r. podejmowane są próby odnowienia gatunku – w 2006 r. było już 223 osobniki. Mamy nadzieję, że uda się odtworzyć w pełni ten gatunek, trzymamy kciuki!!!

Zdjęcie dnia: sporty wodne :)

Więcej ciekawych zdjęć na: Nasze Zwierzakowo na FC


wtorek, 25 marca 2014

31. Gatunki wymarłe – teraz opiszemy krytycznie zagrożoną rybę - Grubowarg dwubarwny

Grubowarg dwubarwny

czyli mała (do 12 cm.) słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Jest to gatunek endemiczny dorzecza Menam w Tajlandii (endemiczny, czyli nigdzie indziej nie występuje).
Ma ubarwienie aksamitno-czarne z czerwonym lub jaskrawoczerwonym ogonem. Jest z reguły samotnikiem walczącym o swój teren.
W 1996 został uznany jako gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem – jak zwykle z winy człowieka. Połowy na potrzeby akwarystyki z tej części rzeki sprawiły, że grubowarg został praktycznie całkowicie wytępiony. Obecnie hodowany jest w akwariach.


30. Nowa moda na zachodzie – czyli dom urządzony w zgodzie z naturą kota :)

Wiadomo, że kot mimo natury leniucha jest zwierzęciem ruchliwym, lubi się wspinać no i oczywiście drapać. Wielu właścicielom kotów dogodzenie swoim pupilom w tych kwestiach stanowi nie lada problem... 


Jednak w Niemczech powstała firma architektoniczna wychodząca naprzeciw temu wyzwaniu – projektują wnętrza dostosowane do potrzeb człowieka, ale i zaspakajające naturę kota.

Ciekawe, czy u nas ten pomysł też znalazłby poparcie...






poniedziałek, 24 marca 2014

Zdjęcie Dnia :)

Nasze Zwierzakowo poleca: wyklucie młodego krokodyla :)

29. Dziś 24 marca – Narodowy Dzień Życia!!! Ważne – przeczytaj!

Celem tego święta jest uświadamianie odpowiedzialności za założenie rodziny. Dlatego PAMIĘTAJMY, że BIORĄC do naszego domu ZWIERZAKASTAJE SIĘ on CZĘŚCIĄ naszej RODZINY.
Nie ważne czy to szczeniak, mały kociak, królik lub inny pupil – jesteśmy za niego odpowiedzialni tak jak za innych domowników. Nie odtrącamy nikogo, zwłaszcza nie porzucamy – nigdy!!! Nie ważne czy dorośnie i będzie duży, czy zje nam kapcie, znowu przegryzie kabel od klawiatury... To część naszej rodziny, a w rodzinie takie rzeczy się wybacza, i kocha się dalej!!!

To Polskie święto uchwalone przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27.08.2004 r. 


Polecamy: Zabawy młodego słoniątka :)

Więcej ns: Nassze Zwierzakowo

piątek, 21 marca 2014

Podobno panuje nowa moda:

zamiast kwiatów - bukiet kociaków :)
więcej na: Nasze Zwierzakowo na FC :)


28. Ciekawostka: Najwyższy koń świata -

Wiadomo, że konie różnych ras różnią się między sobą wzrostem – ale czy wiesz jaki koń jest najwyższy???

To koń rasy Belgijskiej – Big Jake ma dokładnie 210,2 cm wzrostu! Jego właściciel (Jerry Gilbert z farmy Smokey Hollow) jest dumny ze swojego ulubieńca, chętnie pokazuje go wszystkim odwiedzającym go gościom.

Link do filmu – Rekordy Guinessa
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VkJv3Rdi3HU


Witaj Wiosno!!!

Więcej Zdjęć na Facebooku - Nasze Zwierzakowo

26. Kolejna część o gatunkach wymarłych - Koń Przewalskiego

Zwierzęciem, które zostało uznane za wymarłe na wolności jest również Koń Przewalskiego - odkryty w 1879 roku przez rosyjskiego badacza Nikołaja Przewalskiego. Jednak w niedługim czasie został prawie całkowicie wytępiony przez człowieka.

Zamieszkiwał stepy oraz półpustynie Azji środkowej. Charakteryzuje go ciemna pręga na grzbiecie. Nogi pręgowane do wysokości mniej więcej kolan. W kłębie 125 -145 cm, klacze są mniejsze od ogierów.

Od drugiej połowy XX wieku są podejmowane próby przywrócenia tego gatunku, głównie w wyspecjalizowanych do tego ośrodkach. W Polsce działają cztery takie punkty działające przy ZOO – Łódź, Warszawa, Poznań i Wrocław. 

niedziela, 16 marca 2014

Zdjęcie Dnia :)


24. Kontynuujemy cykl o gatunkach wymarłych - Oryks Szablorogi

Wcześniej jako dziko żyjące zwierze można go było spotkać w całej Afryce Południowej. Obecnie oryksa szablorogiego (czyli dużą antylopę) możemy spotkać tylko w ogrodach zoologicznych i parkach narodowych. Był jednym z ulubionych zwierząt podczas polowań, jego długie, szablasto wygięte rogi stanowiły trofeum dla myśliwych
 

sobota, 15 marca 2014

23. Największa Podkowa Świata

Jeżeli szczęście płynące z posiadania podkowy rośnie wraz jej rozmiarami, to właściciele tej podkowy mają go wiele.
31 czerwca 2013 roku w kuźni Rowe Foundry w Martinsville (New Jersey, USA) została wykuta największa podkowa świata – waży 519 kg, mierzy 1,55 m wysokości i 1,72 m szerokości. Teraz zdobi jej wejście.
rekordyguinnesa.pl

Też tak Macie?


czwartek, 13 marca 2014

Zdjęcie Dnia :)


To się nazywa kreatywność :)


22. Pierwsze bociany

Pierwsze bociany tego roku zobaczymy już w marcu!!! Przyrodnik Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej informuje, że stado około 120 osobników widziano w Turcji już 2 marca. To nas upewnia, że niedługo bociany będą przy swoich gniazdach

źródło: naukawpolsce.pap.pl, (PAP)

21. Świnia czy owca???

Dobre pytanie :) Choć to zwierze jest podobne do owcy, to nie ma z nią nic wspólnego. Pierwsza Mangalica – czyli krzyżówka świni domowej i dzikiej – urodziła się na Węgrzech w XIX wieku. Teraz jest bardzo popularna i występuje w trzech odmianach – blond, ruda i jaskółcza.

wtorek, 11 marca 2014

Zdjęcie Dnia:


20. Ryjoskoczek - najmniejszy „krewniak” słonia?

Ryjoskoczki, to małe owadożerne ssaki zaliczane do ryjkonosów. W latach 90. XX wieku naukowcy odkryli, że pod względem genetycznym są bliżej spokrewnione ze słoniami niż z prawdziwymi ryjówkami.

Te małe zwierzęta są niezwykłe pod wieloma względami - odżywiają się (prócz owoców i bulw) mrówkami i termitami, co jest typowe raczej dla większych zwierząt oraz nie budują gniazd jak inne małe ssaki. Tylne nogi mają dłuższe od przednich (przystosowanie do biegania), mają też wyjątkowo długie kości w stopach – budową podobne do żyraf i antylop. Są najszybszym małym ssakiem (ważącym poniżej pół kilograma) na świecie (do 28,8km/h). Jego ogon jest długi, cienki, owłosiony, co ułatwia balansowanie na drzewie.

Najmniejszym ryjoskoczkiem jest ryjoskoczek krótkouchy (Macroscelides proboscideus), zamieszkuje Namibie, Bostwane oraz RPA.

Ryjoskoczek Krótkouchy
















źródło: PAP/ Journal of Experimental Biology/Wikipedia

19. Cykl na marzec – gatunki wymarłe - cz. 5

Tym razem uwagę zwrócimy na największego drapieżnego torbacza, jakim był Wilk Workowaty. Zamieszkiwał Australii oraz Nowej Gwinei aż do XX wieku. Znany jest również pod nazwami Tygrys tasmański lub wilk tasmański.
Był to bardzo charakterystyczny wilk – umaszczenie płowe z 13-19 poprzecznymi pręgami, miał duże kły i silne łamacze. Jako jedyny dzięki połączonej żuchwie z kośćmi skroniowymi na bardzo luźnych stawach potrafił otworzyć szczękę nawet na 120 stopni! Swoje młode samica nosiła w torbie, która otwierała się tylko na czas wychowywania młodych.
Na wolności został „wytępiony” przez przybyłych na Tasmanię, europejczyków, którzy uznali go za szkodnika. Ostatniego wilka dziko żyjącego widziano w 1932 roku, a cztery lata później zmarła ostatnia samica tego gatunku w ZOO w Hobart (stolica Tasmanii).

Film pokazujący Wilki Workowate w niewoli:


Słodziaki :)


poniedziałek, 10 marca 2014

Zdjęcie Dnia:


18. Cykl ma marzec - Gatunki Wymarłe cz. 4

Tygrysy jawajski, kaspijski i balijski wyginęły tylko i wyłącznie z winy człowieka przez karczowanie ich naturalnych siedlisk oraz polowania. Tygrys jawajski zamieszkiwał Jawę do 1980 roku, jego nos był długi i wąski. Tygrys kaspijski do początku lat 70. XX wieku występował na zachód i południe od Morza Kaspijskiego (Turcja i Iran) oraz na wschód przez Azję Środkową do pustyni Takla Makan. Najmniejszym z nich był tygrys balijski – zamieszkiwał Indonezyjską wyspę Bali. Ostatniego zabito podczas polowania 27 września 1937 roku. 

Uwaga – dostępne zdjęcia tych tygrysów pokazują je już nieżywe, dlatego zastępujemy zdjęcia innymi gatunkami.
Białe Tygrysy w Haifa Educational ZOO

Tygrys Sumatrzański

sobota, 8 marca 2014

17. Cykl ma marzec - Gatunki Wymarłe cz. 3

Dziś - Szczekuszka Sardyńska - zamieszkiwała wyspy Sardynii i Korsyki do (jak twierdzą naukowcy) przełomu XVII i XVIII wieku. Nazywana była „wielkim królikiem bez ogona”. Część ludzi wierzy jednak, że żyje ona do tej pory w zaroślach Sardynii, nikomu jednak nie udało się tego potwierdzić. Jej krewniaczką (często z nią mylona) jest szczekuszka korsykańska.

Szczekuszka Sardyńska:
 












Szczekuszka Korsykańska:


Dziś Dzień Kobiet - wszystkiego naj-najlepszego!!!


16. Cykl ma marzec - Gatunki Wymarłe cz. 2

Kolejnym zwierzęciem jest:
Tur – zamieszkiwał Europę, Azję i Afrykę. Wyglądem przypominał bydło hodowlane (krowy i byki). Z ich rogów wykonywano rogi myśliwskie używane w trakcie polowań.
Ostatni tur żył u nas, w Polsce – mogliśmy oglądać go do 1620 roku w Puszczy Jaktorowskiej. Z jego rogu wykonano róg myśliwski oprawiony w pozłacane srebro, jako prezent dla samego króla Zygmunta III Wazy.
Od 2006 roku Polska Fundacja Odtworzenia Tura zbiera materiał genetyczny potrzebny do odtworzenia tego gatunku. Zobaczymy, czy im się uda...


czwartek, 6 marca 2014

To się nazywa przyjaźń!


15. Cykl marzec 2014r: Gatunki Wymarłe - część 1.

Uwaga! Zaczynamy cykl o zwierzętach, o których warto odrobinę wiedzieć, choć już ich niestety nigdy nie zobaczymy... Oto pierwszy z nich:

1. Tarpanymałe koniki do 130cm w kłębie, zamieszkiwały leśne obszary Europy – w okolicach Puszczy Białowieskiej przetrwały do 1780 roku, jednak najpóźniej wymarły w latach 80 XIX w. na stepach Ukrainy.
Charakteryzowały się umaszczeniem – miały maść myszatą z wyraźną ciemną pręgą na grzbiecie oraz pręgowane nogi. Ich grzywa była krótka i stojąca.
Potomkami tarpanów są Koniki Polskie, czyli rasa koni zapoczątkowana przez prof. Vetulaniego w 1808 roku z krzyżówki tarpanów z lokalnymi końmi.